Przeskocz do treści

Nasza Parafia

Ziemie na której wybudowano pierwszy kościół pod wezwaniem Trzech Króli, Św. Wojciecha i Stanisława w Dłutowie, należała w przeszłości do Kasztelanii Chropy. Jan Długosz, kanonik krakowski, wizytując w XV w. dobra pabianickie wspomina, że tereny w zakres których wchodzi Dłutów były puszczą, gdzie „łacnej natrafić na zwierza dzikiego, aniżeli na łan uprawianej ziemi, częściej je zwierz dziki na legowisko obierał, aniżeli dotykał pług rolnika”. Z biegiem czasu na teren dawnej Kasztelanii, za sprawą Kapituły Krakowskiej powstały tu dwa miasta: Pabianice i Rzgów, oraz osady zamieszkałe przez włościan, wśród nich i Dłutów.
W pierwszej połowie XV w. kmiecie Dłutowa, Orska i sąsiednich nowo założonych wsi – należących do parafii Tuszyn, mając daleką drogę do kościoła, zwrócili się do Kapituły Krakowskiej z prośbą o wybudowanie im własnej świątyni. Obiecali również przyłożyć do utrzymania służby kościelnej. Prośbom tym Kapituła uczyniła zadość i w roku 1540 wybudowano kościół pod wezwaniem Trzech Króli, św. Wojciecha i Stanisława.
Erekcji parafii dokonał Arcybiskup Piotr Gamrat dnia 17 maja 1541 roku. Pierwotny kościół modrzewiowy, wzniesiony w kształcie krzyża, z biegiem czasu spustoszony i bliski upadku, około 1810 roku został zamknięty. Przetrwał do roku 1819. W XIX w. do parafii Dłutów należały następujące wioski: Dłutów wieś i folwark, Budy, Erywanogród – dziś Drzewociny, Huta, Leszczyny, Leszczynki, Łaziska, Mierzączka Wielka i Mała, Orzk, Depczyk, Ślądkowice, Malenda, Lipiniec, Zalesie, Helenów, Podstoła, Półtalarek, Kociołki, Żeronie, Jastrzebieniec, Kłucjasz, Lesieniec, Piętków, Redociny, Stoczki, Porąbki.
W 1826 roku parafianie dłutowscy wybudowali własnym kosztem
i czynem nową świątynię, która w wyniku działań wojennych została spalona 17 stycznia 1945 roku.
Dnia 17 maja 1948 powstaje komitet budowy kościoła. Pod przewodnictwem księdza kanonika Tadeusza Szyszkiewicza przystąpiono do budowy nowej świątyni. 7 czerwca 1949 roku przystąpiono do wykopów fundamentów pod kościół, a tego samego roku, dnia 11 września ks. Biskup Kazimierz Tomczak poświęcił kamień węgielny.
Uroczystej konsekracji nowej świątyni dnia 30 czerwca 1957 roku dokonał ks. Biskup Karol Niemira z udziałem ks. Biskupa Michała Klepacza. Kościół jest trzynawowy, w zmodernizowanym stylu neoromańskim - autorem projektu był architekt Stefan Derkowski z Łodzi.
Do parafii należą: Kaplica w Redocinach - zbudowana w 2 poł. XIX w., kaplica Wniebowzięcia NMP w Tążewach - zbudowana z kamienia w 1876 r. Kaplica św. Floriana w Hucie Dłutowskiej - początek budowy w 1988 r., poświęcenia dokonał abp Janusz Bolonek w 1994 roku.