List Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia o pielgrzymowaniu na Jasną Górę

Co roku w okresie wakacji przygotowujemy się do szczególnych rekolekcji jakimi są piesze pielgrzymki na Jasną Górę, czyli rekolekcje w drodze. Z terenu całej naszej archidiecezji na Jasną Górę w lipcu i sierpniu wędruje 14 pielgrzymek – Aleksandrów, Bełchatów, Grocholice, Kaszewice, Koluszki, Łask, Łódź, Ozorków, Pabianice, Piotrków, Sulejów, Tomaszów, Widawa, Zgierz – rokrocznie grupa pielgrzymów naszej archidiecezji liczy około 6 tysięcy osób.

W tym roku będziemy pielgrzymować pod hasłem JEDEN DUCH, JEDNO SERCE. Zatrzymując się nad czwartym rozdziałem Dziejów Apostolskich chcemy włączyć się na pielgrzymim szlaku w prace IV Synodu Duszpasterskiego naszej Archidiecezji, etapu dotyczącego parafii jako miejsca naszego podstawowego spotkania ze wspólnotą Kościoła.

Nasze pielgrzymowanie należy przygotować i przeżyć w trudnym dla nas czasie jakim jest epidemia koronawirusa. Pomimo trudnych warunków w jakich funkcjonujemy chcemy, aby nasze pielgrzymki mogły się odbyć. Dlatego w sposób inny niż zwykle musimy przygotować się do tych rekolekcji. Doświadczenie pandemii i panujących w niej warunków sprawia, że szczególnie musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo i zachować się bardzo odpowiedzialnie. Stosując się przede wszystkim do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego konieczne jest, aby już na etapie przygotowania pielgrzymek, mieć na uwadze zagrożenie jakie niesie epidemia. https://www.youtube.com/embed/DHCmpbKYp00?autoplay=0&origin=https://www.archidiecezja.lodz.pl/

Wspomniane wytyczne GIS dyktują nam w tym roku bardzo szczególną formę pielgrzymowania. Niestety nie wszyscy którzy mamy takie pragnienie możemy udać się pieszo na Jasną Górę. Możemy pielgrzymować w sposób niemalże reprezentatywny. W naszej archidiecezji ustaliliśmy limit 150 osób dla każdej pielgrzymki. Będzie to forma sztafety 100 pielgrzymów dziennie plus 50 osób tworzących zaplecze organizacyjne. Organizatorzy pielgrzymek wskażą nam instrukcje i sposoby ich przeprowadzenia.

Dlatego wobec wszelkich ustaleń i ograniczeń priorytetem stanie się w tym roku pielgrzymowanie duchowe. Nie tylko nałożony limit wiekowy (od 18 do 65 roku życia) czy stan zdrowia, ale też troska o tych z którymi mamy pielgrzymować i tych których spotkamy na pielgrzymim szlaku sprawia, że odpowiedzialność w tym czasie doświadczenia pomaga nam zrozumieć nasze ograniczone uczestnictwo w pielgrzymkach. Dziękuję tym, którzy przyjmą ze zrozumieniem wymienione warunki naszego pielgrzymowania.

Chcemy by do wszystkich którzy wyrażają pragnienie uczestnictwa w pielgrzymkach dotarły materiały zapewniające niemalże pełne w nich uczestnictwo. Będą to plakietki pielgrzyma, materiały do rozważania tegorocznego hasła pielgrzymek oraz łączność w formie on-line z tymi którzy w tych ograniczonych grupach pójdą na Jasną Górę. Znakiem Kościoła w drodze będzie też, tak jak to czyniliśmy co roku, wzbudzanie w nas intencji, które przez wstawiennictwo Maryi ofiarować będziemy Dobremu Bogu, nawet jeśli będziemy musieli zostać w domu. Zachętą dla wszystkich niech stanie się zaproszenie do rozważania materiałów synodalnych, ale też duchowa łączność z pielgrzymkami poprzez udział w Eucharystii i modlitwę w naszych lokalnych kościołach.

Natomiast serdecznie proszę: spotkajmy się wreszcie u celu każdej z pielgrzymek. W miarę możliwości przywitajmy nasze pielgrzymki już na Jasnej Górze. Zapraszam do włączenia się w uroczyste Msze święte w Częstochowskim Sanktuarium (zwłaszcza 24 i 25 sierpnia).

Proszę o chrześcijańską postawę i wyrozumiałość wobec wszystkich wytycznych pielgrzymowania w czasie epidemii. Nie prowokujmy sytuacji, które utrudniałyby organizatorom przygotowanie pielgrzymek. Ufam, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję w normalny sposób ze wszystkimi, którzy tego pragną, udać się pieszo na Jasną Górę.

Źródło: https://www.archidiecezja.lodz.pl/2020/06/list-ksiedza-arcybiskupa-grzegorza-rysia-o-pielgrzymowaniu-na-jasna-gore/